Burt County Fair Swine Show Results


Exhibitor Home Town Purple Blue Red White
SHOWMANSHIP
Class #1: Senior Brayden Anderson Lyons X-1ST
Jadyn Fleischman Herman X-2ND
Elise Anderson Lyons X-3RD
Mylee Sheets Herman X
Jessica Fleischman Herman X
Class #2: Intermediate Reese Hansen Herman X-1ST
Gavin Enstrom Craig X-2ND
Maggie Sheets Herman X-3RD
Bailey Blackford Herman X
Levi Blackford Herman X
Class #3: Junior Kennedy Pagels Tekamah X-1ST
Linden Anderson Lyons X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X-3RD
Madison Enstrom Craig X
Tate Penke Craig X
Ashlynne Gramke Oakland X
Karsen Olsen Lyons X
Parke Loftis Craig X
Brooklyn Hightree South Sioux City X
Madeline Pearson Craig X
Isabella Benne Craig X
Sydney Olsen Lyons X
Samara Gomes Tekamah X
Emma Anderson Oakland X
Class #4: PeeWee Genevieve Gramke Oakland Participation Ribbon
Logan Gramke Oakland Participation Ribbon
Garrison Gramke Oakland Participation Ribbon
Easton Fleischman Decatur Participation Ribbon
Tye Penke Craig Participation Ribbon
Luke Hightree South Sioux City Participation Ribbon
Eli Hightree South Sioux City Participation Ribbon
Lane Loftis Craig Participation Ribbon
Emily Loftis Craig Participation Ribbon
Neil Pagels Tekamah Participation Ribbon
Emersyn Pagels Tekamah Participation Ribbon
Hadley Gomes Tekamah Participation Ribbon
Lexi Lamberson Shawnee, KS Participation Ribbon
Annie Lamberson Shawnee, KS Participation Ribbon
Evie Lamberson Shawnee, KS Participation Ribbon
Patrick Rayburn Buffalo, NY Participation Ribbon
Shawn Rayburn Buffalo, NY Participation Ribbon
Forrest Uhing Craig Participation Ribbon
Blaise Hartwell Oakland Participation Ribbon
Oakley Sheets Herman Participation Ribbon
Brenna Sheets Herman Participation Ribbon
Mckennah Tuttle Lyons Participation Ribbon
Arthur Pearson Craig Participation Ribbon
Brynn Castaneda Omaha Participation Ribbon
Josie Peterson Oakland Participation Ribbon
Kahla McElmuray Tekamah Participation Ribbon
Elizabeth McElmuray Tekamah Participation Ribbon
Aria McKnight Chicago Participation Ribbon
Mya McKnight Chicago Participation Ribbon
Genevieve O’Neill Milwaukee, WI Participation Ribbon
Rosemary O’Neill Milwaukee, WI Participation Ribbon
Karly Knajdl Kearney Participation Ribbon
Isaac Benne Craig Participation Ribbon
Owen Tupper Detroit, MI Participation Ribbon
Keryn Uhing West Point Participation Ribbon
Trent Miller Lyons Participation Ribbon
Carsyn Miller Lyons Participation Ribbon
PROGRESS PIG CLASSES
Class #5:  Progress Pigs  183 – 204 lbs Maggie Sheets Herman X-1ST
Samora Gomes Tekamah X-2ND
Elise Anderson Lyons X
Sydney Olsen Lyons X
Linden Anderson Lyons X
Class #6:  Progress Pigs  205 – 229 lbs Jenna Bromm Oakland X-1ST
Brayden Anderson Lyons X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Elise Anderson Lyons X
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Champion Progress Pig Jenna Bromm Oakland
Reserve Progress Pig Brayden Anderson Lyons
MARKET GILT CLASSES
Class #7: 230 – 233 lbs Brayden Anderson Lyons X-1ST
Jenna Bromm Oakland X-2ND
Bailey Blackford Herman X
Karsen Olsen Lyons X
Sydney Olsen Lyons X
Class #8: 234 – 241 lbs Jadyn Fleischman Herman X-1ST
Levi Blackford Herman X-2ND
Tanner Morriss Herman X
Karsen Olsen Lyons X
Champion Lightweight Mrkt Gilt Brayden Anderson Lyons
Reserve Lightweight Mrkt Gilt Jenna Bromm Oakland
Class #9: 245 – 254 lbs Linden Anderson Lyons X-1ST
Brayden Anderson Lyons X-2ND
Tate Penke Craig X
Emma Anderson Oakland X
Sydney Olsen Lyons X
Class #10: 256 – 259 lbs Jocelyn Hightree South Sioux City X-1ST
Ashlynne Gramke Oakland X-2ND
Ben Smith Lyons X
Madison Enstrom Craig X
Tate Penke Craig X
Champion Middleweight Mrkt Gilt Linden Anderson Lyons
Reserve Middleweight Mrkt Gilt Brayden Anderson Lyons
Class #11:  277 – 285 lbs Elise Anderson Lyons X-1ST
Brooklyn Hightree South Sioux City X-2ND
Reese Hansen Herman X
Kolton Fleischman Decatur X
Class #12:  289 – 310 lbs Gavin Enstrom Craig X-1ST
Madeline Pearson Craig X
Joplin Tague Oakland X
Isabella Benne Craig X
Champion Heavyweight Mrkt Gilt Elise Anderson Lyons
Reserve Heavyweight Mrkt Gilt Brooklyn Hightree South Sioux City
Class #13:  Homegrown Market Gilts 240 – 246 lbs Brayden Anderson Lyons X-1ST
Mylee Sheets Herman X-2ND
Kolton Fleischman Decatur X
Champion Homegrown Mrkt Gilt Brayden Anderson Lyons
Reserve Homegrown Mrkt Gilt Mylee Sheets Herman
Class #14:  Past Market Gilts over 310 lbs Madison Enstrom Craig X
GRAND CHAMPION MARKET GILT Linden Anderson Lyons
RESERVE GRAND CHAMPION MARKET GILT Brayden Anderson Lyons
MARKET BARROW CLASSESS
Class #15:  230 – 241 lbs Jenna Bromm Oakland X-1ST
Jessica Fleischman Herman X-2ND
Linden Anderson Lyons X
Elise Anderson Lyons X
Samora Gomes Tekamah X
Karsen Olsen Lyons X
Class #16:  246 – 253 lbs Brayden Anderson Lyons X-1ST
Tate Penke Craig X-2ND
Levi Blackford Herman X
Karsen Olsen Lyons X
Madison Enstrom Craig X
Bailey Blackford Herman X
Champion Lightweight Mrkt Barrow Jenna Bromm Oakland
Reserve Lightweight Mrkt Barrow Jessica Fleischman Herman
Class #17:  265 – 258 lbs Jadyn Fleischman Herman X-1ST
Brooklyn Hightree South Sioux City X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Parke Loftis Craig X
Class #18:  259 – 262 lbs Jenna Bromm Oakland X-1ST
Reese Hansen Herman X-2ND
Tate Penke Craig X
Brooklyn Hightree South Sioux City X
Parke Loftis Craig X
Class #19:  269 – 277 lbs Jessica Fleischman Herman X-1ST
Madison Enstrom Craig X-2ND
Ben Smith Lyons X
Isabella Benne Craig X
Champion Middleweight Mrkt Barrow Jenna Bromm Oakland
Reserve Middleweight Mrkt Barrow Jessica Fleischman Heman
Class #20:  278 – 285 lbs Brooklyn Hightree South Sioux City X-1ST
Linden Anderson Lyons X-2ND
Sydney Olsen Lyons X
Gavin Enstrom Craig X
Joplin Tague Oakland X
Ashlynne Gramke Oakland X
Class #21:  291-305 lbs Kennedy Pagels Tekamah X-1ST
Jocelyn Hightree South Sioux City X-2ND
Gavin Enstrom Craig X
Emma Anderson Oakland X
Joplin Tague Oakland X
Champion Heavyweight Mrkt Barrow Brooklyn Hightree South Sioux City
Reserve Heavyweight Mrkt Barrow Kennedy Pagels Tekamah
Class #22:  Homegrown Market Barrows 236 – 283 lbs Elise Anderson Lyons X-1ST
Kolton Fleischman Decatur X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Champion Homegrown Mrkt Barrow Elise Anderson Lyons
Reserve Homegrown Mrkt Barrow Kolton Fleischman Decatur
Class #23:  Past Market Barrows over 310 lbs Madeline Pearson Craig X
GRAND CHAMPION MARKET BARROW Jenna Bromm Oakland
RESERVE GRAND CHAMPION MARKET BARROW Jenna Bromm Oakland

Burt County Fair Swine Show Results


SHOWMANSHIP Brayden Anderson Lyons X-1ST
Class #1: Senior Katheryn Gregerson Herman X-2ND
Hunter Pruess Craig X-3RD
Garrett Goering Herman X
Elise Anderson Lyons X
Thomas Hennig Tekamah X
Bailey Fleischman Tekamah X
Kolton Fleischman Decatur X
Jessica Fleischman Herman X
Jadyn Fleischman Herman X
Max Hansen Herman X
Class #2: Intermediate Payton Pruess Craig X-1ST
Cassidy Goering Herman X-2ND
Kody Bitter Herman X-3RD
Mylee Sheets Herman X
Gavin Enstrom Oakland X
Reese Hansen Herman X
Class #3: Junior Cason Stevenson Oakland X-1ST
Madison Enstrom Oakland X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X-3RD
Class #4: PeeWee Emmy Pagels Tekamah Participation Ribbon
Neil Pagels Tekamah Participation Ribbon
Brooklyn Hightree South Sioux City Participation Ribbon
Luke Hightree South Sioux City Participation Ribbon
Ashlynne Gramke Oakland Participation Ribbon
Logan Gramke Oakland Participation Ribbon
Easton Fleischman Decatur Participation Ribbon
Oakley Sheets Herman Participation Ribbon
Linden Anderson Lyons Participation Ribbon
Eli Hightree South Sioux City Participation Ribbon
Aria McKnight Chicago, IL Participation Ribbon
Mya McKnight Chicago, IL Participation Ribbon
Rosemary O’Neill Milwaukee, WI Participation Ribbon
Genevieve O’Neill Milwaukee, WI Participation Ribbon
Lexi Lamberson Shawnee, KS Participation Ribbon
Annie Lamberson Shawnee, KS Participation Ribbon
Patrick Rayburn Shawnee, KS Participation Ribbon
Emily Loftis Craig Participation Ribbon
Lane Loftis Craig Participation Ribbon
Parke Loftis Craig Participation Ribbon
Blake Beninato Fremont Participation Ribbon
Tate Penke Craig Participation Ribbon
Tye Penke Craig Participation Ribbon
Madeline Pearson Craig Participation Ribbon
Taylor Brummond Tekamah Participation Ribbon
Josie Peterson Oakland Participation Ribbon
Rocco Peterson Oakland Participation Ribbon
Karly Knajdl Kearney Participation Ribbon
Eli Johnson Oakland Participation Ribbon
Remington Brummond Tekamah Participation Ribbon
MARKET GILT CLASSES
Class #5: Pre-Mrkt Gilts Under 230lbs Payton Pruess Craig X-1ST
Cassidy Goering Herman X-2ND
Ben Smith Lyons X
Class #6: 230-67lbs Gilts Jadyn Fleischman Herman X-1ST
Cason Stevenson Oakland X-2ND
Cason Stevenson Oakland X-3RD
Derek Method Decatur X
Hunter Pruess Craig X
Mylee Sheets Herman X
Class #7: 243-255lbs Gilts Jenna Bromm Oakland X-1ST
Jenna Bromm Oakland X-2ND
Kolton Fleischman Decatur X
Mylee Sheets Heman X
Kolton Fleischman Decatur X
Class #8: 262-267lbs Gilts Katheryn Gregerson Herman X-1ST
Max Hansen Herman X-2ND
Reese Hansen Herman X
Elise Anderson Lyons X
Champion Lightweight Mrkt Gilt Jenna Bromm Oakland
Reserve Lightweight Mrkt Gilt Jenna Bromm Oakland
Class #9: 279-281lbs Gilts Thomas Hennig Tekamah X-1ST
Elise Anderson Lyons X-2ND
Bailey Fleischman Tekamah X
Madison Enstrom Oakland X
Katheryn Gregerson Herman X
Class #10: 282-303lbs Gilts Brayden Anderson Lyons X-1ST
Brayden Anderson Lyons X-2ND
Thomas Hennig Tekamah X-3RD
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Gavin Enstrom Oakland X
Champion Heavyweight Mrkt Gilt Brayden Anderson Lyons
Reserve Heavyweight Mrkt Gilt Thomas Hennig Tekamah
GRAND CHAMPION MARKET GILT Brayden Anderson Lyons
RESERVE GRAND CHAMPION MARKET GILT Thomas Hennig Tekamah
MARKET BARROW CLASSESS
Class #11: Pre-Market Barrow under 230lbs Cassidy Goering Herman X
Class #12: 230-239lbs Barrow Cason Stevenson Oakland X-1ST
Elise Anderson Lyons X-2ND
Payton Pruess Craig X
Mylee Sheets Herman X
Garrett Goering Herman X
Class #13: 241-261lbs Barrow Jadyn Fleischman Herman X-1ST
Kody Bitter Herman X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Brayden Anderson Lyons X
Champion Lightweight Mrkt Barrow Cason Stevenson Oakland
Reserve Lightweight Mrkt Barrow Jadyn Fleischman Herman
Class #14: 271-279lbs Barrows Jenna Bromm Oakland X-1ST
Katheryn Gregerson Herman X-2ND
Max Hansen Herman X
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Madison Enstrom Oakland X
Ben Smith Lyons X
Brayden Anderson Lyons X
Class #15: 281-289lbs barrow Thomas Hennig Tekamah X-1ST
Katheryn Gregerson Herman X-2ND
Bailey Fleischman Tekamah X
Reese Hansen Herman X
Cason Stevenson Oakland X
Elise Anderson Lyons X
Jessica Fleischman Herman X
Class#16: 290-304lbs barrow Thomas Hennig Tekamah X-1ST
Kolton Fleischman Decatur X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Gavin Enstrom Oakland X
Derek Method Decatur X
Reese Hansen Herman X
Champion Heavyweight Mrkt Barrow Thomas Hennig Tekamah
Reserve Heavyweight Mrkt Barrow Thomas Hennig Tekamah
Class#17: Post Market Barrow over 310lbs Hunter Pruess Craig X
GRAND CHAMPION MARKET BARROW Cason Stevenson Oakland
RESERVE GRAND CHAMPION MARKET BARROW Thomas Hennig Tekamah
%d bloggers like this: