Advertisements

Burt County Fair Swine Show Results


Exhibitor Home Town Purple Blue Red White
SHOWMANSHIP
Class #1: Senior Brayden Anderson Lyons X-1ST
Jadyn Fleischman Herman X-2ND
Elise Anderson Lyons X-3RD
Mylee Sheets Herman X
Jessica Fleischman Herman X
Class #2: Intermediate Reese Hansen Herman X-1ST
Gavin Enstrom Craig X-2ND
Maggie Sheets Herman X-3RD
Bailey Blackford Herman X
Levi Blackford Herman X
Class #3: Junior Kennedy Pagels Tekamah X-1ST
Linden Anderson Lyons X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X-3RD
Madison Enstrom Craig X
Tate Penke Craig X
Ashlynne Gramke Oakland X
Karsen Olsen Lyons X
Parke Loftis Craig X
Brooklyn Hightree South Sioux City X
Madeline Pearson Craig X
Isabella Benne Craig X
Sydney Olsen Lyons X
Samara Gomes Tekamah X
Emma Anderson Oakland X
Class #4: PeeWee Genevieve Gramke Oakland Participation Ribbon
Logan Gramke Oakland Participation Ribbon
Garrison Gramke Oakland Participation Ribbon
Easton Fleischman Decatur Participation Ribbon
Tye Penke Craig Participation Ribbon
Luke Hightree South Sioux City Participation Ribbon
Eli Hightree South Sioux City Participation Ribbon
Lane Loftis Craig Participation Ribbon
Emily Loftis Craig Participation Ribbon
Neil Pagels Tekamah Participation Ribbon
Emersyn Pagels Tekamah Participation Ribbon
Hadley Gomes Tekamah Participation Ribbon
Lexi Lamberson Shawnee, KS Participation Ribbon
Annie Lamberson Shawnee, KS Participation Ribbon
Evie Lamberson Shawnee, KS Participation Ribbon
Patrick Rayburn Buffalo, NY Participation Ribbon
Shawn Rayburn Buffalo, NY Participation Ribbon
Forrest Uhing Craig Participation Ribbon
Blaise Hartwell Oakland Participation Ribbon
Oakley Sheets Herman Participation Ribbon
Brenna Sheets Herman Participation Ribbon
Mckennah Tuttle Lyons Participation Ribbon
Arthur Pearson Craig Participation Ribbon
Brynn Castaneda Omaha Participation Ribbon
Josie Peterson Oakland Participation Ribbon
Kahla McElmuray Tekamah Participation Ribbon
Elizabeth McElmuray Tekamah Participation Ribbon
Aria McKnight Chicago Participation Ribbon
Mya McKnight Chicago Participation Ribbon
Genevieve O’Neill Milwaukee, WI Participation Ribbon
Rosemary O’Neill Milwaukee, WI Participation Ribbon
Karly Knajdl Kearney Participation Ribbon
Isaac Benne Craig Participation Ribbon
Owen Tupper Detroit, MI Participation Ribbon
Keryn Uhing West Point Participation Ribbon
Trent Miller Lyons Participation Ribbon
Carsyn Miller Lyons Participation Ribbon
PROGRESS PIG CLASSES
Class #5:  Progress Pigs  183 – 204 lbs Maggie Sheets Herman X-1ST
Samora Gomes Tekamah X-2ND
Elise Anderson Lyons X
Sydney Olsen Lyons X
Linden Anderson Lyons X
Class #6:  Progress Pigs  205 – 229 lbs Jenna Bromm Oakland X-1ST
Brayden Anderson Lyons X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Elise Anderson Lyons X
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Champion Progress Pig Jenna Bromm Oakland
Reserve Progress Pig Brayden Anderson Lyons
MARKET GILT CLASSES
Class #7: 230 – 233 lbs Brayden Anderson Lyons X-1ST
Jenna Bromm Oakland X-2ND
Bailey Blackford Herman X
Karsen Olsen Lyons X
Sydney Olsen Lyons X
Class #8: 234 – 241 lbs Jadyn Fleischman Herman X-1ST
Levi Blackford Herman X-2ND
Tanner Morriss Herman X
Karsen Olsen Lyons X
Champion Lightweight Mrkt Gilt Brayden Anderson Lyons
Reserve Lightweight Mrkt Gilt Jenna Bromm Oakland
Class #9: 245 – 254 lbs Linden Anderson Lyons X-1ST
Brayden Anderson Lyons X-2ND
Tate Penke Craig X
Emma Anderson Oakland X
Sydney Olsen Lyons X
Class #10: 256 – 259 lbs Jocelyn Hightree South Sioux City X-1ST
Ashlynne Gramke Oakland X-2ND
Ben Smith Lyons X
Madison Enstrom Craig X
Tate Penke Craig X
Champion Middleweight Mrkt Gilt Linden Anderson Lyons
Reserve Middleweight Mrkt Gilt Brayden Anderson Lyons
Class #11:  277 – 285 lbs Elise Anderson Lyons X-1ST
Brooklyn Hightree South Sioux City X-2ND
Reese Hansen Herman X
Kolton Fleischman Decatur X
Class #12:  289 – 310 lbs Gavin Enstrom Craig X-1ST
Madeline Pearson Craig X
Joplin Tague Oakland X
Isabella Benne Craig X
Champion Heavyweight Mrkt Gilt Elise Anderson Lyons
Reserve Heavyweight Mrkt Gilt Brooklyn Hightree South Sioux City
Class #13:  Homegrown Market Gilts 240 – 246 lbs Brayden Anderson Lyons X-1ST
Mylee Sheets Herman X-2ND
Kolton Fleischman Decatur X
Champion Homegrown Mrkt Gilt Brayden Anderson Lyons
Reserve Homegrown Mrkt Gilt Mylee Sheets Herman
Class #14:  Past Market Gilts over 310 lbs Madison Enstrom Craig X
GRAND CHAMPION MARKET GILT Linden Anderson Lyons
RESERVE GRAND CHAMPION MARKET GILT Brayden Anderson Lyons
MARKET BARROW CLASSESS
Class #15:  230 – 241 lbs Jenna Bromm Oakland X-1ST
Jessica Fleischman Herman X-2ND
Linden Anderson Lyons X
Elise Anderson Lyons X
Samora Gomes Tekamah X
Karsen Olsen Lyons X
Class #16:  246 – 253 lbs Brayden Anderson Lyons X-1ST
Tate Penke Craig X-2ND
Levi Blackford Herman X
Karsen Olsen Lyons X
Madison Enstrom Craig X
Bailey Blackford Herman X
Champion Lightweight Mrkt Barrow Jenna Bromm Oakland
Reserve Lightweight Mrkt Barrow Jessica Fleischman Herman
Class #17:  265 – 258 lbs Jadyn Fleischman Herman X-1ST
Brooklyn Hightree South Sioux City X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Parke Loftis Craig X
Class #18:  259 – 262 lbs Jenna Bromm Oakland X-1ST
Reese Hansen Herman X-2ND
Tate Penke Craig X
Brooklyn Hightree South Sioux City X
Parke Loftis Craig X
Class #19:  269 – 277 lbs Jessica Fleischman Herman X-1ST
Madison Enstrom Craig X-2ND
Ben Smith Lyons X
Isabella Benne Craig X
Champion Middleweight Mrkt Barrow Jenna Bromm Oakland
Reserve Middleweight Mrkt Barrow Jessica Fleischman Heman
Class #20:  278 – 285 lbs Brooklyn Hightree South Sioux City X-1ST
Linden Anderson Lyons X-2ND
Sydney Olsen Lyons X
Gavin Enstrom Craig X
Joplin Tague Oakland X
Ashlynne Gramke Oakland X
Class #21:  291-305 lbs Kennedy Pagels Tekamah X-1ST
Jocelyn Hightree South Sioux City X-2ND
Gavin Enstrom Craig X
Emma Anderson Oakland X
Joplin Tague Oakland X
Champion Heavyweight Mrkt Barrow Brooklyn Hightree South Sioux City
Reserve Heavyweight Mrkt Barrow Kennedy Pagels Tekamah
Class #22:  Homegrown Market Barrows 236 – 283 lbs Elise Anderson Lyons X-1ST
Kolton Fleischman Decatur X-2ND
Jocelyn Hightree South Sioux City X
Champion Homegrown Mrkt Barrow Elise Anderson Lyons
Reserve Homegrown Mrkt Barrow Kolton Fleischman Decatur
Class #23:  Past Market Barrows over 310 lbs Madeline Pearson Craig X
GRAND CHAMPION MARKET BARROW Jenna Bromm Oakland
RESERVE GRAND CHAMPION MARKET BARROW Jenna Bromm Oakland
Advertisements

Burt County Fair Special Awards


Tractor Driving Contest

Junior Champion – Eli Schlichting Intermediate Champion – Caleb Schlichting Senior Champion – Clayton Inglehart

Livestock Judging Contest

Champion Junior Individual – Preslee Hansen
Reserve Champion Junior Individual – Emma Anderson
Champion Junior Team: Spencer Pagels, Garrett Klaussen, Preslee Hansen, Brennan Ahrens Champion Senior Individual – Brent Miller
Reserve Champion Senior Individual – Layne Miller
Champion Senior Team: Brent Miller, Layne Miller, Brayden Anderson, Elise Anderson

Carcass Contests

Market Hog with highest % lean – Jocelyn Hightree (65.6%)
Meat Goat with highest % Boneless Closely Trimmed Retail Cuts – Quinn O’Mara (48.9%) Market Lamb with highest % Boneless Closely Trimmed Retail Cuts – Brent Miller (49.6%)

Beef Rate-of-Gain Contest

Heifer with highest Average Daily Gain – Garret Lindberg (ADG: 2.19) Steer with highest Average Daily Gain – Tavis Uhing (ADG: 2.99)

Herdsmanship

Lucky 13 4-H Club – Overall Placing: Purple (1st) By Species: Sheep: Purple

Logan Valley Clovers 4-H Club – Overall Placing: Purple (2nd)
By Species: Meat Goats: Purple; Sheep: Purple; Swine: Purple

Independents –
East Oaks 4-H Club –

Northeast FFA – Oakland-Craig FFA – Argo 4-H Club – Burt’s Best 4-H Club –

Tekamah Herman FFA –

Overall Placing: Purple
By Species: Cow-Calf: Purple; Swine: Purple; Meat Goats: Purple

Overall Placing: Purple
By Species: Beef: Purple; Cow-Calf: Purple; Meat Goats: Purple;

Sheep: Purple; Swine: Purple

Overall Placing: Cow-Calf: Purple;
By Species: Meat Goats: Purple: Sheep: Purple; Swine: Purple

Overall Placing: Purple
By Species: Meat Goats: Purple; Swine: Purple

Overall Placing: Purple
By Species: Beef: Purple; Sheep: Purple; Swine: Blue

Overall Placing: Purple
By Species: Beef: Purple; Cow-Calf: Purple; Meat Goats: Purple;

Sheep: Purple; Swine: Purple

Overall Placing: Purple
By Species: Swine: Purple

Outstanding Livestock Exhibitors

Outstanding Swine Exhibitor: Jenna Bromm Outstanding Meat Goat Exhibitor: Jamie Johnson Outstanding Sheep Exhibitor: Layne Miller Outstanding Beef Exhibitor: Leah Keithley

Scholarships

Bev Weiland Memorial Scholarships: Trenton Elliott, Jessica Fleischman, Hannah Brudigam, Amelia Schlichting

Burt County 4-H Council Scholarships: Amelia Schlichting, Jenna Bromm, Hannah Brudigam, Jessica Fleischman, Trenton Elliott

Jacob Johnson Memorial Scholarship: Hannah Brudigam Phil Hennig Memorial Scholarship: Jenna Bromm

Burt County Fair Shooting Sports Competition Results


2017 Burt County Fair Shooting Sports Competition Results
Name Town Total Ribbon Medal
Archery – Bare Bow – 8-11 Years Old
Tate Simonsen Lyons 166 Purple Gold
Kassi Simonsen Lyons 162 Purple Silver
Tyler Heiberber Lyons 136 Purple Bronze
Skiler Watson Lyons 110 Blue
Aubrey Lauritsen Lyons 91 Blue
John Crimmins Oakland 77 Blue
Taitum Olson Lyons 70 Blue
Shea Crimmins Oakland 60 Red
Colten Miller Lyons 54 Red
Archery – Bare Bow – 12-14 Years Old
Alex Davis Tekamah 114 Purple Gold
Archery – Bare Bow – 15-18 Years Old
Ivy Anderson Decatur 85 Blue Gold
Archery – Freestyle – 8-11 Years Old
Brandi Helzer Oakland 216 Purple Gold
Braxton Watson Lyons 198 Purple Silver
Oliver Johnson Oakland 178 Blue Bronze
Lanie Frahm Lyons 105 Red
Archery – Freestyle – 12-14 Years Old
Brennan Ferguson Lyons 225 Purple Gold
Kaden Frahm Lyons 199 Purple Silver
Juliana Anderson Decatur 110 Red Bronze
Archery – Freestyle – 15-18 Years Old
Layne Miller Oakland 230 Purple Gold
Name Town Exh # Sitting Standing Prone Kneeling Total Ribbon Medal
BB GUN – 8 Years Old
Kassi Simonsen Lyons 105 66 46 38 65 215 Purple Gold
Skiler Watson Lyons 110 44 34 57 38 173 Blue Silver
BB GUN – 9-10 Years Old
Shea Crimmins Oakland 111 76 71 74 60 281 Purple Gold
Lanie Frahm Lyons 108 78 38 75 68 259 Purple Silver
Oliver Johnson Oakland 112 51 71 70 51 243 Purple Bronze
Connor Davis Tekamah 101 71 45 73 47 236 Purple
Ostern Heineman Pender 102 66 45 66 59 236 Purple
Aubrey Lauritsen Lyons 103 56 24 74 37 191 Blue
Joe Dundee Tekamah 107 40 40 65 39 184 Blue
Braxton Watson Lyons 113 41 24 57 38 160 Blue
Grant McElmuray Tekamah 106 32 34 49 39 154 Blue
BB GUN – 11-12 Years Old
Alex Davis Tekamah 109 62 67 79 70 278 Purple Gold
Kaden Frahm Lyons 114 81 75 53 64 273 Purple Silver
Tate Simonsen Lyons 104 68 61 71 72 272 Purple Bronze
Name Town Exh # Standing Prone Kneeling Total Ribbon Medal
AIR RIFLE – 8-10 years old
Oliver Johnson Oakland 112 21 22 16 59 Blue Gold
Braxton Watson Lyons 113 4 25 15 44 Red Silver
Air Rifle – 11-12 years old
Tate Simonsen Lyons 104 42 52 50 144 Purple Gold
Kaden Frahm Lyons 114 35 52 55 142 Purple Silver
Juliana Anderson Decatur 116 18 19 6 43 Red Bronze
Air Rifle – 15-18 years old
Ivy Anderson Decatur 115 55 50 60 165 Purple Gold

Burt County Fair Sheep Show Results


Exhibitor Home Town Purple Blue Red White
SHOWMANSHIP
Senior Lane Miller Lyons X-1ST
Heidi Miller Lyons X-2ND
Megan Olson Tekamah X-3RD
Blaine Olson Tekamah X
Intermediate Bailey Pelan Oakland X-1ST
Preslee Hansen Tekamah X-2ND
Wyatt O’Mara Omaha X-3RD
Kya Kjeldgaard Wagner, SD X
Rylee Hansen Tekamah X
Junior Shea Kjeldgaard Wagner, SD X-1ST
PeeWee Forrest Uhing Craig Participation Ribbon
Aria McKnight Chicago, IL Participation Ribbon
Mya McKnight Chicago, IL Participation Ribbon
Koy Kjeldgaard Wagner, SD Participation Ribbon
Eva Kjeldgaard Wagner, SD Participation Ribbon
Louden Pelan Oakland Participation Ribbon
Henry Thernes Omaha Participation Ribbon
Peyton Hansen Tekamah Participation Ribbon
BREEDING SHEEP
Class #5: Grade Ewe Lambs Layne Miller Lyons X-1ST
Megan Olson Tekamah X
Class #6: Registered Dorset Ewe Lamb Heidi Miller Lyons X-1ST
Class #7: Registered Southdown Ewe Lamb Brent Miller Lyons X-1ST
Class #8: Commercial Yearling Ewe Layne Miller Lyons X-1ST
Hannah Brudigam Oakland X-2ND
Tanner Morris Herman X
GRAND CHAMPION EWE Layne Miller Lyons
RESERVE GRAND CHAMPION EWE Layne Miller Lyons
Class #9: Grade Ram Lamb Brandon Olson Tekamah X-1ST
Wyatt O’Mara Omaha X
Shea Kjeldgaard Wagner, SD X
Class #10: Grade Aged Ram Kya Kjeldgaard Wagner, SD X-1ST
GRAND CHAMPION RAM Brandon Olson Tekamah
RESERVE GRAND CHAMPION RAM Kya Kjeldgaard Wagner, SD
FEEDER LAMBS
Class #11:  99 lbs Megan Olson Tekamah X-1ST
Heidi Miller Lyons X-2ND
Wyatt O’Mara Omaha X
GRAND CHAMPION FEEDER LAMB Megan Olson Tekamah
RESERVE GRAND CHAMPION FEEDER LAMB Heidi Miller Lyons
MARKET LAMBS
Class #12:  105 – 121 lbs Hannah Brudigam Oakland X-1ST
Layne Miller Lyons X-2ND
Abigail Peterson West Point X
Shea Kjeldgaard Wagner, SD X
Rylee Hansen Tekamah X
Class #13:  123 – 125 lbs Bailey Pelan Oakland X-1ST
Brandon Olson Tekamah X
Kya Kjeldgaard Wagner, SD X
Class #14:  126 – 128 lbs Brent Miller Lyons X-1ST
Bailey Pelan Oakland X-2ND
Hannah Brudigam Oakland X
Megan Olson Tekamah X
Champion Lightweight Market Lamb Brent Miller Lyons
Reserve Champion Lightweight Market Lamb Bailey Pelen Oakland
Class #15:  129 – 134 lbs Brent Miller Lyons X-1ST
Bailey Pelan Oakland X-2ND
Shea Kjeldgaard Wagner, SD X
Grant Nesemeier Craig X
Class #16:  136 – 141 lbs Bailey Pelan Oakland X-1ST
Brent Miller Lyons X-2ND
Wyatt O’Mara Omaha X
Preslee Hansen Tekamah X
Brandon Olson Tekamah X
Class #17:  143 – 150 lbs Layne Miller Lyons X-1ST
Hannah Brudigam Oakland X-2ND
Hannah Brudigam Oakland X
Champion Heavyweight Market Lamb Brent Miller Lyons
Reserve Heavyweight Market Lamb Bailey Pelan Oakland
Class #18:  Homegrown Market Lambs 125 – 134 lbs Layne Miller Lyons X-1ST
Tanner Morris Herman X-2ND
Class #19:  Homegrown Market Lambs 143 – 150 lbs Kya Kjeldgaard Wagner, SD X-1ST
Tanner Morris Herman X-2ND
Champion Homegrown Market Lamb Layne Miller Lyons
Reserve Homegrown Market Lamb Tanner Morris Herman
GRAND CHAMPION MARKET LAMB Brent Miller Lyons
RESERVE GRAND CHAMPION MARKET LAMB Brent Miller Lyons
PEN OF 2 MARKET LAMBS Layne Miller Lyons X-1ST
Class #20 Pen of Two Market Lamb Hanna Brudigam Oakland X-2ND
Preslee Hansen Tekamah X
GRAND CHAMPION PEN OF TWO MARKET LAMBS Layne Miller Lyons
RESERVE GRAND CHAMPION PEN OF TWO MARKET LAMBS Hanna Brudigam Oakland

Burt County Fair Meat Goat Show Results


Exhibitor Home Town Purple Blue Red White
SHOWMANSHIP
Senior Jamie Johnson Oakland X-1ST
Samara Gomes Tekamah X-2ND
Intermediate
Junior Lyndsey Johnson Oakland X-1ST
Quinn O’Mara Omaha X-2ND
PeeWee Eva Kjeldgaard Wagner, SD Participation Ribbon
Hadley Gomes Tekamah Participation Ribbon
Sloane O’Mara Omaha Participation Ribbon
Forrest Uhing Craig Participation Ribbon
McKenzie Bacon Decatur Participation Ribbon
Madison Bacon Decatur Participation Ribbon
Aria McKnight Chicago, IL Participation Ribbon
Mya McKnight Chicago, IL Participation Ribbon
Class #5:  Market Meat Goats 60 – 64 lbs Lyndsey Johnson Oakland X-1ST
Quinn O’Mara Omaha X
Quinn O’Mara Omaha X
Class #6:  Market Meat Goats 71 – 84 lbs Jamie Johnson Oakland X-1ST
Jamie Johnson Oakland X-2ND
Samara Gomes Tekamah X
Class #7:  Market Meat Goats 87 – 92 lbs Lyndsey Johnson Oakland X-1ST
Abigail Peterson West Point X
Grand Champion Meat Goat Jamie Johnson Oakland
Reserve Grand Champion Meat Goat Lyndsey Johnson Oakland
Class #8: Breeding Doe Kids Jaime Johnson Oakland X-1ST
Lyndsey Johnson Oakland X-2ND
Samara Gomes Tekamah X
Class #9: Breeding Doe Jaime Johnson Oakland X-1ST
Lyndsey Johnson Oakland X-2ND
Grand Champion Meat Goat Breeding Doe Jaime Johnson Oakland
Reserve Grand Champion Meat Goat Breeding Doe Lyndsey Johnson Oakland

Burt County Fair Horse Show Results


Exhibitor Home Town Purple Blue Red White
SHOWMANSHIP
Senior Reese Hansen Herman 1ST-X
Rayna Hladky Tekamah 2ND-X
Clayton Inglehart Lyons X
Skylar McMullin Decatur X
Champion Senior Showmanship Reese Hansen Herman
Intermediate Maycie Johnson Oakland 1ST-X
Julianna Anderson Decatur X
Hunter Wegner West Point X
Champion Intermediate Showmanship Maycie Johnson Oakland
Junior Lakyn Humphrey Decatur 1ST-X
Sierra Heckenlaible Decatur 2ND-X
Leah Clark Decatur X
Aubrey Lauritsen Lyons X
Madeline Pearson Craig X
Blake Wegner West Point X
Brandi Helzer Oakland X
Champion Junior Showmanship Lakyn Humphrey Decatur 1ST-X
Pee Wee Showmanship Madison Bacon Decatur Participation Ribbon
McKenzie Bacon Decatur Participation Ribbon
Monroe Johnson Oakland Participation Ribbon
Hannah Farrens Decatur Participation Ribbon
Sydney Harrington Decatur Participation Ribbon
D’Lyla Francis Decatur Participation Ribbon
Ava Schmidt Decatur Participation Ribbon
Tatym Schmidt Decatur Participation Ribbon
HALTER CLASSES
Aged Mares Rayna Hladky Tekamah 1ST-X
Maycie Johnson Oakland 2ND-X
Ivy Anderson Decatur X
Brooklyn Grandgenett Decatur X
Dierra Heckenlaible Decatur X
Lakyn Humphrey Decatur X
Aubrey Lauritsen Lyons X
Skylar McMullin Decatur X
Julianna Anderson Decatur X
Hunter Wegner West Point X
Champion Mare at Halter Rayna Hladky Tekamah
Reserve Champion Mare at Halter Maycie Johnson Oakland
Aged Geldings Kailee Mc Cullock Decatur 1ST-X
Cassidy Farrens Decatur 2ND-X
Brandi Helzer Oakland X
Sierra Heckenlaible Decatur X
Lakyn Humphrey Decatur X
Megan Olson Tekamah X
Clayton Inglehart Lyons X
Skylar McMullin Decatur X
Madeline Pearson Craig X
Champion Gelding at Halter Kailee Mc Cullock Decatur
Reserve Gelding at Halter Cassidy Farrens Decatur
Aged Ponies Reese Hansen Herman 1ST-X
Leah Clark Decatur X
Rayna Hladky Tekamah X
Megan Olson Tekamah X
Blake Wegner West Point X
Aubrey Lauritsen Lyons X
Champion Pony at Halter Reese Hansen Herman
PERFORMANCE CLASSESS
Hunter Seat Under Saddle Megan Olson Tekamah X
Lakyn Humphrey Decatur X
Champion Hunter Seat Under Saddle XXX
Hunter Seat Under Saddle Equitation Lakyn Humphrey Decatur X
Megan Olson Tekamah X
Champion Hunter Seat Equitation XXX
Walk – Trot Pleasure (all age groups) Madeline Pearson Craig X
Western Pleasure 14.2 Reese Hansen Herman 1ST-X
            Hands & Under (all age groups) Leah Clark Decatur X
Aubrey Lauritsen Lyons X
Champion Pony Western Pleasure Reese Hansen Herman
Senior Western Pleasure Megan Olson Tekamah 1ST-X
     Over 14.2 Hands Rayna Hladky Tekamah X
Clayton Inglehart Lyons X
Champion Senior Western Pleasure Megan Olson Tekamah
Intermediate Western Pleasure Julianna anderson Decatur X
      Over 14.2 Hands Maycie Johnson Oakland X
Hunter Wegner West Point X
Champion Intermediate Western Pleasure XXX
Junior Western Pleasure Sierra Heckenlaible Decatur X
      Over 14.2 Hands Brandi Helzer Oakland X
Lakyn Humphrey Decatur X
Champion Junior Western Pleasure XXX
Walk-Trot Horsemanship (all age groups) Madeline Pearson Craig 1ST-X
Champion Walk-Trot Horsemanship Madeline Pearson Craig
Senior Western Horsemanship Clayton Inglehart Lyons X
Megan Olson Tekamah X
Rayna Hladky Tekamah X
Champion Senior Western Horsemanship XXX
Intermediate Western Horsemanship Reese Hansen Herman 1ST-X
Julianna Anderson Decatur X
Maycie Johnson Oakland X
Champion Intermediate Western Horsemanship Reese Hansen Herman
Reserve Intermediate Western Horsemanship XXX
Junior Western Horsemanship Lakyn Humphrey Decatur 1ST-X
Sierra Heckenlaible Decatur X
Aubrey Lauritsen Lyons X
Leah Clark Decatur X
Brandi Helzer Oakland X
Champion Junior Western Horsemanship Lakyn Humphrey Decatur
Senior Reining Megan Olson Tekamah X
Champion Senior Reining XXX
Intermediate Reining Reese Hansen Herman X
Champion Intermediate Reining XXX
Reserve Champion Intermediate Reining XXX
Junior Reining Sierra Heckenlaible Decatur X
Champion Junior Reining XXX
Senior Pole Bending Ivy Anderson Decatur 1ST-X
Cassidy Farrens Decatur X
Clayton Inglehart Lyons X
Kailee McCullock Decatur X
Megan Olson Tekamah X
Intermediate Pole Bending Bailey Helzer Oakland 1ST-X
Julianna Anderson Decatur X
Reese Hansen Herman X
Maycie Johnson Oakland X
Junior Pole Bending Brandi Helzer Oakland 1ST-X
Brooklyn Grandgenett Decatur 2ND-X
Lakyn Humphrey Decatur X
Sierra Heckenlaible Decatur X
Aubrey Lauritsen Lyons X
Leah Clark Decatur X
Senior Barrel Racing Ivy Anderson Decatur 1ST-X
Cassidy Farrens Decatur X
Clayton Inglehart Lyons X
Megan Olson Tekamah X
Kailee McCullock Decatur X
Intermediate Barrel Racing Julianna Anderson Decatur 1ST-X
Bailey Helzer Oakland 2ND-X
Reese Hansen Herman X
Maycie Johnson Oakland X
Junior Barrel Racing Brooklyn Grandgenett Decatur 1ST-X
Lakyn Humphrey Decatur 2ND-X
Leah Clark Decatur X
Brandi Helzer Oakland X
Sierra Heckenlaible Decatur X
Aubrey Lauritsen Lyons X
Champion Senior Pole Bending Ivy Anderson Decatur
Champion Intermediate Pole Bending Bailey Helzer Oakland
Champion Junior  Pole Bending Brandi Helzer Oakland
Reserve Champion Junior Pole Bending Brooklyn Grandgenett Decatur
Champion Senior Barrel Racing Ivy Anderson Decatur
Champion Intermediate Barrel Racing Julianna Anderson Decatur
Reserve Champion Intermediate Barrel Racing Bailey Helzer Oakland
Champion Junior Barrel Racing Brooklyn Grandgenett Decatur
Reserve Champion Junior Barrel Racing Lakyn Humphrey Decatur
Senior Trail Class Rayna Hladky Tekamah X
Megan Olson Tekamah X
Intermediate Trail Class Reese Hansen Herman 1ST-X
Maycie Johnson Oakland X
Junior Trail Class Aubrey Lauritsen Lyons X
Sierra Heckenlaible Decatur X
Leah Clark Decatur X
Lakyn Humphrey Decatur X
Brandi Helzer Oakland X
Champion Senior Trail Class XXX
Champion Intermediate Trail Class Reese Hansen Herman
Champion Junior Trail Class XXX
Champion Senior High Point Megan Olson Tekamah
Reserve Champion Sr High Point Rayna Hladky Tekamah
Champion Intermediate High Point Reese Hansen Herman
Reserve Champion Int High Point Julianna Anderson Decatur
Champion Junior High Point Sierra Heckenlaible Decatur
Reserve Champion Jr High Point Aubrey Lauritsen Lyons

The Bromm Family Playing Family Feud at the Burt County Fair


The Bromm family playing Family Feud at the Burt County Fair. Both photos credit of Denise Gilliland/Editor and Chief, Kat Country Hub.

Burt County Fair Beef Show Results


Exhibitor Home Town Purple Blue Red White
COW-CALF PAIRS
Class #1: Cow-Calf Pairs Leah Keithley Bennington X-1ST
Mason Cone Nickerson X-2ND
Samara Gomes Tekamah X
Tavis Uhing West Point X
Johnny & Ryan Braniff Tekamah X
Brady & Maggie Braniff Tekamah X
GRAND CHAMPION COW-CALF PAIR Leah Keithley Bennington
RESERVE CHAMPION COW-CALF PAIR Mason Cone Nickerson
FEEDER CALVES
Class #2:  Feeder Calf Steers:  303 lbs Abigail Peterson West Point X-1ST
Class #2a:  Feeder Calf Steers:  410 – 420 lbs Bailey Fleischman Tekamah X-1ST
Reese Hansen Herman X-2ND
Class #2b:  Feeder Calf Steers:  479 – 550 lbs Leah Keithley Bennington X-1ST
Tate Penke Craig X-2ND
Ryan Braniff Tekamah X
CHAMPION FEEDER CALF STEER Bailey Fleischman Tekamah
RESERVE CHAMPION FEEDER CALF STEER Reese Hansen Herman
Class #3: Feeder Calf Heifers:  250 – 298 lbs Brady Braniff Tekamah X-1ST
Abigail Peterson West Point X
Class #3a:  Feeder Calf Heifers:  350 – 389 lbs Samara Gomes Tekamah X-1ST
Tavis Uhing West Point X-2ND
Class #3b:  Feeder Calf Heifers:  430 – 445 lbs Leah Keithley Bennington X-1ST
Mason Cone Nickerson X-2ND
Class #3c:  Feeder Calf Heifers:  530 lbs Bailey Fleischman Tekamah X-1ST
CHAMPION FEEDER CALF HEIFERS Leah Keithley Bennington
RESERVE CHAMPION FEEDER CALF HEIFERS Bailey Fleischman Tekamah
Class #5:  Bucket Calf Ava Karnopp Oakland X-1ST
Parke Loftis Craig X-2ND
Isabella Benne Craig X
Madeline Pearson Craig X
CHAMPION BUCKET CALF Ava Karnopp Oakland
RESERVE CHAMPION BUCKET CALF Parke Loftis Craig
BREEDING HEIFERS
Class #6: Angus Breeding Heifter (Jan-Feb) Reese Hansen Herman X
CHAMPION Angus Breeding Heifer Reese Hansen Herman
Class #7:  Charolais Breeding Heifer (Jan-Feb) Rylee Hansen Tekamah X
Class #8:  Charolais Breeding Heifer (May-June) Preslee Hansen Tekamah X
CHAMPION Charolais Breeding Heifer Preslee Hansen Tekamah
RESERVE CHAMPION Charolais Breeding Heifer Rylee Hansen Tekamah
Class #9:  Herford Breeding Heifer (Jan-Feb) Bailey Blackford Herman X
CHAMPION Herford Breeding Heifer Bailey Blackford Herman
Class #10:  Maine-Anjou Breeding Heifer (Jan-Feb) Leah Keithley Bennington X
CHAMPION Maine-Anjou Breeding Heifer Leah Keithley Bennington
Class #11:  Maintainer Breeding Heifer (March-April) Bailey Fleischman Tekamah X
CHAMPION Maintainer Breeding Heifer Bailey Fleischman Tekamah
Class #12:  Simmental Breeding Heifer (Jan-Feb) Garrett Klausen West Point X
Kolton Fleischman Decatur X
Class #13:  Simmental Breeding Heifer (Mar-Apr) Brennan Ahrens Oakland X
CHAMPION Simmental Breeding Heifer Garrett Klausen West Point
RESERVE CHAMPION Simmental Breeding Heifer Brennan Ahrens Oakland
Class #14: Commercial Breeding Heifer (Jan-Feb) Garrett Klausen West Point X
Preslee Hansen Tekamah X
Gavin Enstrom Craig X
Class #15: Commercial Breeding Heifer (Mar-Apr) Jessica Fleischman Herman X
Andrew Cone Nickerson X
Wyatt Blackford Herman X
Avery Bacon Lyons X
Mason Cone Nickerson X
Class #16:  Commercial Breeding Heifer (May-June) Rylee Hansen Tekamah X
Abigail Peterson West Point X
Class #17:  Commercial Breeding Heifer (Jan-Feb 2017) Leah Keithley Bennington X
CHAMPION COMMERCIAL BREEDING HEIFER Jessica Fleischman Herman
RESERVE CHAMPION COMMERCIAL BREEDING HEIFER Leah Keithley Bennington
OVERALL GRAND CHAMPION BREEDING HEIFER Jessica Fleischman Herman
OVERALL RESERVE GRAND CHAMPION BREEDING HEIFER Leah Keithley Bennington
SHOWMANSHIP
Class #18:  Senior Showmanship Jadyn Fleischman Herman X-1ST
Jessica Fleischman Herman X-2ND
Andrew Cone Nickerson X-3RD
Abigail Peterson West Point X
Cody Elliott Tekamah X
Max Hansen Herman X
Trenton Elliott Tekamah X
Mason Cone Nickerson X
Maggie Braniff Tekamah X
Johnny Braniff Tekamah X
Class #19:  Intermediate Showmanship Greta Lindberg Tekamah X-1ST
Leah Keithley Bennington X-2ND
Anna Karnopp Oakland X-3RD
Wyatt Blackford Herman X
Ryan Braniff Tekamah X
Zach Petersen Tekamah X
Reese Hansen Herman X
Bailey Blackford Herman X
Rylee Hansen Tekamah X
Preslee Hansen Tekamah X
Gavin Enstrom Craig X
Class #20:  Junior Showmanship Avery Bacon Lyons X-1ST
Brennan Ahrens Oakland X-2ND
Garrett Klausen West Point X-3RD
Ava Karnopp Oakland X
Brady Braniff Tekamah X
Lacey Petersen Tekamah X
Garret Lindberg Tekamah X
Samara Gomes Tekamah X
Spencer Pagels Tekamah X
Class #21:  PeeWee Showmanship Bridget Braniff Tekamah Participation Ribbon
Easton Fleischman Decatur Participation Ribbon
Neil Pagels Tekamah Participation Ribbon
Emersyn Pagels Tekamah Participation Ribbon
June Williams Tekamah Participation Ribbon
Ryanna Bacon Lyons Participation Ribbon
Ansley Bacon Lyons Participation Ribbon
Gracie Klausen West Point Participation Ribbon
Hadley Gomes Tekamah Participation Ribbon
Morgan Tiedeman Malcolm, NE Participation Ribbon
Blaise Hartwell Oakland Participation Ribbon
Sutton Hartwell Oakland Participation Ribbon
Jaxon Logan Tekamah Participation Ribbon
Trey Logan Tekamah Participation Ribbon
Peyton Hansen Tekamah Participation Ribbon
Willow Hartwell Oakland Participation Ribbon
Brylen Baumert-Rasmussen Fremont Participation Ribbon
Courtney Nease Des Moines, IA Participation Ribbon
Jenaveev Myers Lyons Participation Ribbon
Tyler Landholm Des Moines, IA Participation Ribbon
Keryn Uhing West Point Participation Ribbon
Bennett Carlson Tekamah Participation Ribbon
Patrick Rayburn Buffalo, NY Participation Ribbon
Shawn Rayburn Buffalo, NY Participation Ribbon
Griffin Landolm Des Moines, IA Participation Ribbon
Gwynith Meyer Lyons Participation Ribbon
Kahla McElmuray Tekamah Participation Ribbon
Liam Rennerfeldt Oakland Participation Ribbon
Jocelyn Nelsen Grainfield, KS Participation Ribbon
Camron Nelsen Grainfield, KS Participation Ribbon
Brynlee Hansen Tekamah Participation Ribbon
Laynie Johnson Hooper Participation Ribbon
Weston Hansen Tekamah Participation Ribbon
Elizabeth McElmuray Tekamah Participation Ribbon
Forrest Uhing Craig Participation Ribbon
Annie Lamberson Shawnee, KS Participation Ribbon
Lexi Lamberson Shawnee, KS Participation Ribbon
MARKET HEIFERS
Class #22:  Market Heifers  1085 – 1160 lbs Greta Lindberg Tekamah X
Jessica Fleischman Herman X
Ava Karnopp Oakland X
Class #23:  Market Heifers  1235 – 1305 lbs Trenton Elliott Tekamah X
Anna Karnopp Oakland X
Abigail Peterson West Point X
Class #24:  Homegrown Market Heifers  1090 – 1200 Brennan Ahrens Oakland X
Wyatt Blackford Herman X
Garret Lindberg Tekamah X
GRAND CHAMPION MARKET HEIFER Trenton Elliott Tekamah
RESERVE GRAND CHAMPION MARKET HEIFER Greta Lindberg Tekamah
MARKET STEERS
Class #25:  Market Steers  Under 1000 pre-market Abigail Peterson West Point X
Class #26:  Market Steers  1130 – 1210 lbs Andrew Cone Nickerson X
Brennan Ahrens Oakland X
Cody Elliott Tekamah X
Trenton Elliott Tekamah X
Preslee Hansen Tekamah X
Max Hansen Herman X
Class #27:  Market Steers  1225 – 1290 lbs Andrew Cone Nickerson X
Anna Karnopp Oakland X
Jadyn Fleischman Herman X
Preslee Hansen Tekamah X
Champion Lightweight Market Steer Andrew Cone Nickerson
Reserve Champion Lightweight Market Steer Anna Karnopp Oakland
Class #28:  Market Steers  1310 – 1335 lbs Brennan Ahrens Oakland X
Greta Lindberg Tekamah X
Zach Petersen Tekamah X
Spencer Pagels Tekamah X
Class #29:  Market Steers  1340 – 1355 lbs Lacey Petersen Tekamah X
Garret Lindberg Tekamah X
Rylee Hansen Tekamah X
Trenton Elliott Tekamah X
Champion Heavyweight Market Steer Brennan Ahrens Oakland
Reserve Champion Heavyweight Market Steer Lacey Petersen Tekamah
Class #30:  Homegrown Market Steers  1180 – 1265 lbs Mason Cone Nickerson X
Max Hansen Herman X
Wyatt Uhing West Point X
Class #31:  Homegrown Market Steers  1300 – 1405 lbs Bailey Fleischman Tekamah X
Garrett Klausen West Point X
Cody Elliott Tekamah X
Tavis Uhing West Point X
Champion Homegrown Market Steer Bailey Fleischman Tekamah
Reserve Champion Homegrown Market Steer Mason Cone Nickerson
GRAND CHAMPION MARKET STEER Bailey Fleischman Tekamah
RESERVE GRAND CHAMPION MARKET STEER Brennan Ahrens Oakland

Many Children Enjoyed Participating in the Kiddie Tractor Pull at the Burt County Fair


Many kids entered the kiddie tractor pull, testing the strength of their peddling abilities. All photos credit of Denise Gilliland/Editor and Chief, Kat Country Hub.

Rockets at the Burt County Fair Parade


Rockets at the Burt County Fair Parade. Photo Credit/Denise Gilliland, Editor and Chief, Kat Country Hub.

%d bloggers like this: